דנטל מדיקל סנטר לוגו

השתלות שיניים – כך זה מתבצע

אובדן שיניים, הרס בשיניים ואפילו ניידות, מצריכים טיפול אסתטי ופונקציונלי שישיב לשיניים את תקינותן ויהווה פתרון תפקודי בריא לתהליך שיקום הפה. הדרך המקובלת ביותר להשלמה של שיניים חסרות (או החלפתן של אלה שנהרסו) היא השתלות שיניים. המאמר שלפניכם יהווה מדריך לטיפול ההשתלה וממנו תוכלו ללמוד במדויק כיצד זה מתבצע.

 

הקלאסית והחדשנית: שתי פנים להשתלה הדנטלית

יותר מ 60 שנים עברו מאז שפותחו השתלים הדנטליים הראשונים ובאמצעותם ניתן היה לשקם פה ולסת באופן מלא, תוך קבלת תוצאה אסתטית, מוצלחת ואפקטיבית לטווח ארוך במיוחד. הדגש המרכזי בביצוע השתלות השיניים הוא להשלים את החסר, מבלי לגרום נזק לשיניים סמוכות. כיום מהווה ההשתלה חלק בלתי נפרד מתוכנית שיקום הפה והיא מיושמת במגוון רחב של דרכים.

 

השתלה קלאסית (הדרגתית)

הדרך הקלאסית לביצוע השתלות שיניים היא בצורה הדרגתית: תחילה יש לעקור את השיניים הרלוונטיות, להשתיל עצם באזור העקירה כדי להתמודד עם התהליך הטבעי (והבלתי רצוי) של ספיגת העצם ולסיום השתלת השיניים בהתאם לכמות העצם שנבדקה לאורך הלסת. אם גובה העצם לא יעיל ליישום השתלים, יהיה צורך גם בטיפול הרמת רצפת הסינוס כתנאי מקדים לטיפולי ההשתלה.

בתום  כ 4-6 חודשים תבוצע חשיפת השתלים ועליהם יותקנו כתרים איכותיים שמהווים את מראה השיניים הסופי ומדמות את אלו הטבעיות. פרק הטיפולים המלא אורך כשנה וחצי, מיום העקירה הראשונה ועד קביעת השיקום הקבוע.

עד לביצוע ההשתלה הדנטלית, המטופלים יתבקשו להשתמש בגשר זמני מודבק וזאת בכדי שאיכות החיים של המטופל לא תפגע.

חשוב לציין: לא צריך להוריד את הגשר לפני השינה וכד'. ורק במקרים חריגים אנו נמליץ על שימוש בתותבת.

 

השתלה ביום אחד

חשוב להבהיר באופן מובהק – השתלה ביום אחד אינה מתאימה מבחינה רפואית לכל מטופל ונתונה לשיקולו המוחלט של המומחה לשיקום הפה. בעיקר בשל פער הזמנים בין חוסר השיניים בפה לבין קבלת התוצאה הקבועה והסופית, פותחה שיטה להשתלות שיניים מיידיות, בה אין צורך להמתין עד לריפוי באזורי העקירה וניתן לבצע את ההשתלה עוד באותו הטיפול, מה שמכונה השתלה ביום אחד.

טיפולים אלה מתאפשרים כל עוד אין צורך בהרמת סינוס וככל שניתן להשתיל מיידית את העצם רק כדי למלא את המרווח שנוצר במכתשית השן שנעקרה כלפי דופן השתל. כעת ניתן יהיה להמתין 6 חודשים עד לקליטת השתלים וכאשר הפעולה נחלה הצלחה, ניתן יהיה לבנות על גביה את הכתרים הקבועים. גם הפעם יהיה צורך כמובן בפתרון זמני, לרוב של  גשר זמני או תותבת נשלפת.

השתלת שיניים ביום אחד מהווה את השיטה המודרנית והאטרקטיבית ביותר לשיקום פה כתוצאה מאובדן השיניים. הטכניקה המיושמת במסגרת השיטה נקראת ALL ON 4 והיא מתמקדת בהחדרה של 4 (לעתים גם 6) שתלים בנקודות אסטרטגיות בלסת, עליהן מלבישים גשר זמני ולאחר מכן את גשר השיניים הקבוע.

שיטה זו משתמשת בשני שתלים קדמיים, באזור שבו לרוב אין מחסור בעצם כך שניתן להשתיל בו שתלים דנטליים ארוכים וחזקים וכן בשני שתלים אחוריים, באזור בלסת שבו ניתן ליישם שתלים אלכסוניים וארוכים בחלק הקדמי של הסינוס.

 

דרכי הטיפול האפשריות

חוסר של שן אחת או שתיים

ניתן להשתמש בגשר משני צידי המקום החסר, בכפוף להשחזת השיניים הסמוכות, או להשתיל את השן החסרה מבלי לבצע שום טיפול לשיניים הסמוכות. לשירותכם ובהקשר של שתלים אנו מצרפים מאמר מרתק ומקיף המסביר על שיטת מרילנד

 

חוסר בשלוש שיניים ויותר

כאן לאור המרווח הגדול, הגשר כבר הופך לעניין שעשוי להיות בלתי אפשרי ולכן האפשרויות יהיו:

  • שימוש בתותבת נשלפת – פתרון בלתי פולשני אך נחשב לא נוח, לא אסתטי וגם לא מוצלח ברמה התפקודית (קשה לדבר ולאכול)
  • שיקום מלא ע"י השתלת שיניים– מה שמהווה שיקום פה מלא המיושם בטיפול פולשני ולעתים ממושך (אם דרושה הרמת סינוס), אך מהווה את הפתרון החלופי הטוב ביותר לשיניים הטבעיות.

 

אבחנה למצב הפה וקביעת תוכנית ההשתלה

כל השתלות השיניים נפתחות בבדיקה, קבלת דיאגנוזה רפואית מדויקת וגיבוש של תוכנית הטיפול המותאמת למטופל. שלב הבדיקה משלב בתוכו אבחנה קלינית וצילומי רנטגן, שיעמדו על מצב השיניים והצורך שלהן בהשתלה, יחד עם הערכת סיכויי הצלחת השתל או השתלים בכל מקום רלוונטי.

בהמשך, יופנו המטופלים לצילום CT למקומות המיועדים להשתלה. ה-CT משקף את טיב העצם הקיימת בלסת, יחד עם מספר איברים נוספים כמו הסינוס המקסילרי שבלסת העליונה והעצם המנדיבולרי בלסת התחתונה, שמומחה לשיקום הפה יצטרך לתת עליהם את הדעת. לאחר שהמיקומים הנבחרים להשתלה סומנו כמוצלחים, נקבעו סוג השתל וגודלו וניתן יהיה לבצע את ההשתלה.

במרפאות דנטל כל השירותים ניתנים תחת קורת גג אחת!

 

מה קורה לפני השתלת השיניים?

תחילה, יופנה המטופל לשיננית כדי לנקות את האבנית הקיימת ולהפחית ככל שניתן מזיהומים בפה לאחר ביצוע ההשתלה. לקראת טיפול ההשתלה עצמו, במידה וקיימת חרדה דנטלית גבוהה, תבוצע למטופל סדציה (טשטוש) בליווי רופא מרדים. הסדציה אינה מרדימה איברים אלא גורמת לטשטוש באופן שבו מרגישים שהולכים לישון וקמים בסוף הטיפול. אזור הטיפול מורדם באופן מקומי.

 

אופן ההשתלה עצמה

ביצוע ההשתלה נפתח בחשיפת העצם, על ידי הרמת מטלית החניכיים המנתקת אותה מהחניכיים עצמן. החתכים באזור הניתוק מתקבלים בצורה של מעין טרפז הפוך, כדי להשאיר את המטלית מחוברת לכמה שיותר מכלי הדם המקומיים, עניין שישמר את חיוניות הניתוח ויקדם מאוחר יותר את תהליך ההחלמה. בשלב זה ייקבעו גם מיקום השתלים.

רופא השיניים יצטרך לשמור על מרחק ריאלי בין השתל והשיניים הסמוכות או לחילופין בין שתל לשתל הסמוך לו. המרווח המקובל הוא של 2 מ"מ, מה שיביא לאספקת דם טובה ולחיבור בהמשך לעצם הסמוכה. כעת יבצע רופא השיניים קדח קטן שאליו מוכנס השתל.

עומק הקדח כאורך השתל הרלוונטי, בעוד שקוטר הקדח תלוי בדחיסות העצם שבה מתבצעת ההשתלה (עצם קשה יותר = קוטר קידוח גדול יותר). עיקר הפעולה הוא בחיכוך שבהחדרת השתל, כדי ליצור יציבות ראשונית המונעת תזוזה ומעודדת את חיבור השתל עם תאי העצם.

כמובן שחיבור אותנטי לא יוכל להתרחש כאן, שהרי עצם לא תוכל להתמזג עם שתל מתכתי, אך חומר השתל מבסס קרבה טובה ואף סינרגטית עם תאי העצם, כך שתיווצר היציבות המיוחלת שלו. השתלים האיכותיים ביותר (ואיתם אנחנו עובדים) עשויים מטיטניום, גוף האדם לא דוחה טיטניום ולכן החיבור הוא עם שתל טיטניום הוא האיכותי והמדוייק ביותר.

בסיום הקידוח, השתל יוכנס פנימה. בתחילה הוא יוברג ידנית ועד להתנגדות שאותה ירגיש רופא השיניים, בדומה להברגה ידנית של ברגים לבנייה. לכן בנקודה זו עליו להשתמש במברג רפואי ייעודי להשתלות. בסיום יוברג בורג אוטם ולאחריו תפירת המטלית הכירורגית בחזרה למקומה, בדיוק כפי שהיה לפני תחילת הניתוח.

בסיום הניתוח, קיימת תקופת המתנה של 4-6 חודשים בה השתל אמור להיקלט ולהתייצב כמצופה ממנו. הדבר יתרחש תוך צמיחה של תאי העצם סביב השתל, מה שיוצר את הקשר והיציבות המיוחלים בחלק שמתחת לגובה החניכיים, שיהוו בסיס איתן להתקנת הכתרים.

 

סיום הניתוח והתקנת הכתרים כעבור חצי שנה

מכיוון שהשתל מצוי מתחת לחניכיים יש צורך לחשוף אותו ע"י חתך, הרמת מטלית החניכיים בדומה לשלב ההתחלתי ובדיקת חיוניות השתל. כעת על ראש השתל יניח רופא השיניים כיפת ריפוי וייקח מידות לכתרים. הכתר מתפקד כשן רגילה לכל דבר ועניין ועליו להיות מאוזן, יציב ונטול הפעלה של כוחות חריגים שישברו את הקשר שנוצר בין השתל והעצם עד כה.

מכיוון שהשתלים רגישים לדלקות חניכיים (לדוגמא פריאימפלנטיטיס שזו דלקת סביב שתלים), חובה לשמור על היגיינת פה מצוינת – להקפיד על צחצוח יסודי ולהגיע לטיפולי שיננית כל -6 3 חודשים בהתאם להנחיית הרופא. בנוסף, נדרשת ביקורת אצל רופא השיניים בכל חצי שנה.

 

מעוניינים בייעוץ והתאמה לציפוי השיניים?

לנו במרפאות דנטל מדיקל סנטר למצוינות דנטלית, חשוב שתקבלו תמורה מלאה לכספכם ושתקבלו בעבור מחיר ציפוי השיניים חיוך אסתטי ובריא, בדיוק כפי שרציתם. אנו מזמינים אתכם לשיחת ייעוץ עם הרופאים המומחים שלנו, בה תוכלו להתרשם גם מהטכנולוגיה המתקדמת שברשותנו, המעבדה הפרטית, השירות והרמה הגבוהה, שיעניקו לכם תחושת ביטחון גבוהה יותר בידע, המקצועיות והאמצעים העומדים לרשותנו עד לקבלת תוצאה מדהימה.

לתיאום התייעצות במרפאות דנטל מדיקל סנטר בנוגע לציפויי שיניים, אנא חייגו אלינו ונשמח לענות לכם על כל שאלה.

ד"ר דורון בר חן - מומחה לשיקום הפה

ד"ר דורון בר חן - מומחה לשיקום הפה

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

השתלות שיניים - כך זה מתבצע

יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.