דנטל מדיקל סנטר לוגו

שיקום הפה
שיקום הפה – Oral Rehabilitation

שיקום הפה נחשב לתחום המורכב ביותר ברפואת שיניים. עד כמה מורכב? כ-1.5% בלבד מכלל רופאי השיניים בישראל מחזיקים בהתמחות זו, שדורשת הסמכה של ארבע שנות לימוד נוספות מטעם המועצה המדעית ומשרד הבריאות הישראלי.

הרופא המומחה לשיקום הפה מהווה את הסמכות הרפואית העליונה בבחירת תוכנית הטיפול, על התאמתה המדויקת למטופל וכל אפשרויותיה הרלוונטיות, בהתאם לצרכיו המדויקים. מומחה שיקום הפה הוא גם זה שקובע את הפרוגנוזה הנכונה ואת סדר העדיפויות לטיפול השיקום, כאשר בראש ובראשונה יטופלו השיניים הטבעיות ורק לאחר מכן ייבחרו טיפולים אלטרנטיביים אפשריים.

מרפאות DMC למצוינות דנטלית מתמחות בביצוע מגוון טיפולים לשיקום חלל הפה והשיניים תוך בניית תהליך טיפולי שלם המיושם במלואו במרפאה (כל שירותי רפואת השיניים תחת קורת גג אחת) ובשאיפה לתוצאות הטובות והעמידות ביותר, שיבטיחו את בריאות המטופלים וישיבו את תפקוד מערך השיניים התקין והמלא לסדרו.

 

ד"ר דורון בר חן – מומחה לשיקום פה

מומחים לשיקום הפה נפגשים לא פעם עם מטופלים שהורגלו להסתיר את מצב השיניים הנוכחי שלהם במשך זמן רב וכעת פונים לטיפול בלית ברירה. אם זהו גם המקרה שלכם, דעו שאינכם לבד. אנשים רבים סובלים מבעיות שיניים בחומרה משתנה, אך באפשרותנו לטפל בכל מקרה פשוט או מורכב באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר, גם כאשר מדובר בבעיה שמצריכה שיקום פה מלא. 

 

שתלים או תותבות?

רובנו מכירים היטב את פרקטיקת השיקום הנייד שהייתה נפוצה עד לפני מספר שנים, במסגרתה נבנו שיניים תותבות שמתפקדות בלעיסה, דיבור וחיוך כתחליף לשיניים המקוריות שחסרות. 

לתותבות יש כמה וכמה בעיות בפני עצמן, כך שהפיתוחים האחרונים מתמקדים יותר בשיקום קבוע, הכולל שתלים דנטליים. שתלים אלו פותרים חלק אדיר מבעיות הפה והשיניים, מתפקדים כפתרון קבוע ועמיד לשנים ומונע מחלות דנטליות רבות. 

היתרון המשמעותי ביותר של שיטת שיקום הפה הקבועה היא מהירות הטיפול, לרוב בתוך כמה שעות בלבד – דבר שמאפשר למטופל לצאת מהקליניקה עם שיניים בריאות, יפות ובמראה טבעי לגמרי. אם אתם סובלים מבעיות שיניים או חשים כאבים, קיימת שן שהתפוררה או שיניים חסרות, פנו להתייעצות עם מומחי שיקום הפה שלנו, שיסייעו לכם לחוש טוב ולשפר את איכות חייכם.

 

שיקום הפה ביום אחד

טכניקת השתלות השיניים הפכה לפופולרית אמנם, אך היא דורשת מספר טיפולים מקדימים כך שלאורך כמה חודשים יצטרכו המטופלים להשתמש בתותבות נשלפות או להישאר בשיניים חסרות, מה שעשוי להעיב על השגרה וההתנהלות הרגילים. כיום בזכות הטכנולוגיה וטכניקות הטיפול החדשניות, ניתן לבצע את ההשתלה גם ביום אחד. 

שיקום פה ביום אחד הוא תהליך מקובל בתחום שיקום הפה והלסת, במסגרתו ניתן לסיים את הטיפול באותו היום עם השן החלופית. השיטה מבוצעת על ידי בדיקת הדמיה שתאפשר לרופא לתכנן מראש את ביצוע ההשתלות ולקבוע במדויק את המיקום של כל אחד מהם.

תהליך כזה משיג לא רק תוצאות מדויקות ורצויות, אלא גם חיסכון משמעותי בזמן שחוסך כמה חודשי המתנה עד להחלמת מקום העקירה, תוך הפחתת הכאבים ומשך הריפוי. ועם זאת, לא בכל מצב מתאפשרת השתלת שיניים בבת אחת וביום אחד:

  • כאשר אין מספיק עצם באזור המיועד להשתלה ויש צורך לעבור תחילה השתלת עצם
  • כאשר קיים זיהום מקומי 
  • כאשר יש נגע חשוד שדורש בירור מעמיק על ידי ביופסיה

כל אלו צפויים לדחות את שיקום הפה עד לביצוע הטיפולים שמתאימים להשתלה עצמה. 

 

סתימות ושחזורים

אחת המחלות הנפוצות ברפואת הפה והשיניים היא העששת. אלו הם חיידקים חומציים שניזונים מעמילן וסוכרים שונים ומפרישים חומצות על גבי השיניים. 

חיידקים אלו מחפשים דרכים להימנע מהאמייל – אותה זגוגית המצפה את כותרת השן ולכן חודרים דרך חריצים זעירים אל הדנטין (החומר שנמצא מתחת לאמייל ומהווה את הרכיב המרכזי של מבנה השן) ומפרקים אותו, דבר שגורם להיווצרות של "חור". כאשר מנקים בטיפול אצל רופא השיניים את העששת, ניתן להבחין בחור משמעותי יותר בחומר השן.

איך מגלים עששת? על ידי מכשיר בשם מחדר, אותו הרופא יכול "לנקר" בקלות במקום שבו קיימת עששת, מה שלא יתאפשר בחומר שן תקין. 

מהו תפקידם של הסתימה או השחזור? לאחר סילוק העששת, נחשף חומר השן הבריא וכעת השן תשוחזר על ידי חומר ייחודי וקשה שצבעו כצבע השן הטבעית והוא מתקשה בקלות ובמהירות, כך שניתן לשוב וללעוס ממש אחרי הטיפול. 

חשוב לציין שישנו עדיין סיכוי גדול שחיידקים יחדרו שנית מתחת לשחזורים וימשיכו ליצור עששת ולכן סיום הטיפול מתרכז בהוראות להיגיינת פה נדרשת, שתמנע נזקים נוספים והצטברות של עששת מתחת לסתימות. כחלק בלתי נפרד מהיגיינת הפה החדשה, יהיה צורך להגיע לטיפולי שיננית תקופתיים. 

 

כתרים, שתלים וגשרים לשיקום הפה

עששת חריפה, סתימות וותיקות וגם טיפולי שורש מביאים לאובדן של חלק משמעותי מכותרת השן בעקבות חולשתה, דבר שדורש כמובן חיזוק לחומר השן כדי למנוע את שבירתה ועקירתה. הכתר חובק ומכסה את חומר השן הנותר באופן שמוסיף חוזק ומונע שברים. אנו מבצעים כתרים מחרסינה או זירקוניה הנחשבים לחומרים איכותיים ועמידים ביותר, ועם מרקם דומה מאוד לזה של שיניים אמתיות.

גם הפעם נדרשת תחזוקה נכונה לחלל הפה שהתחדש בכתרים. למעשה, ככל שבפה קיימים יותר "רכיבים" כמו כתרים, שתלים וגשרים, כך צריכה היגיינת הפה להיות קפדנית יותר ובמטרה להאריך את חיי הכתר ככל האפשר. 

מתי מחליפים כתר בשן? עקרונית, לא מחויבים להחליפו כלל. שמירה על תחזוקה טובה ותקינה לכתר שבוצע במקצועיות ומחומר טוב, תגרום לו להחזיק גם עד לגיל 120. 

 

מתי מתעורר הצורך בביצוע גשר?

הצורך בשימוש בגשר עולה כאשר יש צורך לסגור מרווחים בין שיניים סמוכות, לתקן חוסר בשיניים שפוגם בתפקוד התקין של הפה, לשפר את האסתטיקה או להימנע מבעיות חניכיים ולהגן על קירות השן משברים. 

בתהליך הטיפול, ניקח מידות מדויקות תוך שימוש בסורק ייעודי ונייצר גשר זמני לשימושכם עד לקבלת הגשר הקבוע. המעבדה הפרטית שלנו, שנמצאת בתוך הקליניקה ומקצרת משמעותית את זמני ההמתנה, תדאג להכין את שלד הגשר ואנו נמדוד אותו ונוודא את התאמתו המדויקת. נבדוק גם את רמת האיטום ואת יכולתו של הגשר להגן על השיניים לאורך זמן. בהתאם למסקנות המדידה, נחזיר את הגשר למעבדה לשיפור ולציפוי החרסינה.

לאחר ציפוי החרסינה, תבוצע הדבקה זמנית למשך כחצי שנה. תקופה זו נועדה כדי לוודא סופית את התאמתו של הגשר, את הנוחות התפקודית שלו ואת רמת החוזק המבני שהוא מספק. רק כאשר הכל מתקבל כשורה, נבצע הדבקה קבועה וסופית. אורך החיים של גשרים אלו נע בין 5-6 שנים וניתן להחליפם בסיום התקופה.

 

טיפולי שורש

לכל שן יש שתי שכבות חיצוניות: אמייל ודנטין. שכבות אלו הן גם הנפגעות העיקריות מחיידקי העששת ולכן נהרסות על ידם בשיטתיות, דבר שדורש ביצוע סתימות. האם בכך טופלה הבעיה? מבחינת המעטפת של חומר השן – כן. אך מבחינת החלק שמצוי בליבת השן, כלומר במרכזה ומתחת לשתי השכבות, פחות.

בנקודה זו נמצאים כלי דם, רקמות עצביות ונוזל בין-תאי שעשויים להיפגע גם הם מעששת ולגרום לכאבי שיניים נוראיים, בלתי פוסקים, המלווים בחוסר מרגוע ואובדן היכולת להירדם. טיפול שורש מתמקד באזור העצב והחומר של ליבת השן, כך שיש להסיר את הרקמות הקיימות, לנקות את החלל שנוצר ולמלא אותו בחומר שיאפשר לשן להמשיך לתפקד כרגיל. מדובר בהליך כירורגי יעיל שמבוצע אצלנו באמצעות מיקרוסקופ ומביא לפתרון הבעיה ולשימור השן על כל היכולות הרגילות שבאפשרותה לבצע.

מתי נדרש טיפול שורש? בראש ובראשונה בכאבים וברגישות ממושכת למאכלים ומשקאות חמים או קרים. לעתים יתרחשו גם שינויים בצבע השן, נפיחות ורגישות למגע, בלעיסה או בעצם הסמוכה וגם ברקמות החניכיים. לעתים סימנים אלו אינם מופיעים בצורה מובהקת, כך שרופא השיניים יאתר את הבעיה בבדיקה כללית.

 

שיקום הפה במרכז למצוינות דנטלית

במרפאות DMC מתבצעים טיפולי שורש בטכניקות ומכשור מתקדמים ביותר, המאפשרים פעולה עדינה אך מורכבת, שמניבה תוצאות מקסימליות. טיפולי השורש המבוצעים כיום במרפאה מתבססים על פיתוח ופריצות דרך משמעותיות בתחום המיקרוכירורגיה של העצב ודורשים בקיאות ותובנות חדשניות ומפותחות בנוגע להליך הטיפול ומדידת הצלחתו לאורך זמן. 

בנוסף, צוות הרופאים מקפיד להתעדכן באופן שוטף בתחום ולרכוש ידע נרחב יותר לאיתור מוקדם של סדקים בתוך השורש, כך שניתן יהיה לטפל בו עוד לפני כן ולהימנע מסדרת טיפולים מיותרים בדיעבד. צרו עמנו קשר ונשמח לתאם לכם תור להתייעצות מוקדמות ולהערכת הטיפול הנדרש. 

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.