יישור שיניים – Teeth Straightening

יישור שיניים הוא טיפול מתמשך שנועד להביא את השיניים למקומן הנכון בחלל הפה. מרפאות DMC למצוינות דנטלית מזמינות אתכם לקרוא ולהתעדכן בשיטות החדשניות והאפקטיביות ביותר ליישור השיניים, להתרשם מאפשרויות הטיפול, הידע והגישה של הצוות המקצועי וכל האמצעים שבידינו שנועדו לקדם את התוצאה הבריאה והאסתטית ביותר.

מדוע חשוב ליישר את השיניים?

שיניים בולטות, עקומות ובלתי אחידות יוצרות מכשול אסתטי שמאוד קשה להשלים איתו לאורך זמן. מראה השיניים פוגם במראה הפנים, ברצון או אפילו היכולת לחייך (או לעשות זאת על ידי הסתרת הפה) ובמקרים חריגים אפילו לפגום בפעילות הפה התקינה, להקשות על הלעיסה ועל הנשימה. במקרים אלו יש לבצע יישור שיניים, שיביא לאחדות קשת השיניים ויצור מראה אסתטי רצוי, אך לא פחות חשוב מכך גם לבריאות טובה.

 

תהליכים מקדימים לטיפולי יישור שיניים

תהליך יישור השיניים דורש חלל פה תקין ובריא ולכן יש צורך לעבור טיפולים מקדימים נחוצים כמו סתימת חורים, עקירת שיניים, טיפולי שורש, טיפול בדלקת חניכיים ושמירה נאותה על היגיינת הפה. חשוב להגיע לטיפולים נדרשים אצל השיננית ולהקפיד במיוחד על אופן ומשך צחצוח השיניים, יחד עם שינוי מסוים בהרגלי התזונה (הימנעות ממאכלים דביקים ומתוקים למשל).

לאחר שהטיפולים הנחוצים נסתיימו, אפשר להתחיל את טיפולי ההכנה ליישור השיניים. את פעולות ההכנה אנו מבצעים במרפאות דנטל מדיקל סנטר באמצעות לייזר, המאפשר תמיכה בהשלמת ההכנה באופן מהיר ומדויק יותר, לעתים ללא צורך במכשור נוסף וללא כאבים והרדמה. הלייזר מאפשר את ביצוע ניקוי שיני המטופל ביסודיות רבה ומטפל גם בהיווצרויות של דלקות חניכיים.

יישור שיניים - Teeth Straightening
יישור שיניים – Teeth Straightening

יישור שיניים באמצעות גשר וסמכים

השיטה "המסורתית" ליישור שיניים התעדכנה רפואית וטכנולוגית בשנים האחרונות, אך מיושמת עדיין באופן זהה. בטיפול זה, מדביקים סמכים על גבי החלק החיצוני של השיניים (הסמכים מתאימים גם להדבקה פנימית אם יש בכך צורך), העשויים מחומרים מתכתיים בבסיסם המקורי, אך כיום מגיעים בגוונים שקופים ומוסווים שמאפשרים יישור שיניים אסתטי ובלתי נראה.

 

יישור שיניים באמצעות פלטות

פלטות מתאימות בעיקר לילדים ובני נוער הזקוקים ליישור שיניים, משום שמדובר באפשרות פחות אסתטית כלפי מבוגרים. הפלטה מורכבת על החלק הקדמי של השיניים וכיום משמשת לתהליך טיפולי מקיף וממצה. הפלטה נשלפת, כך שניתן לשמור כראוי על היגיינת הפה ואם דרוש יישור אינטנסיבי, ניתן להוסיף גם רסן או מסכת פנים בהתאם להחלטת האורתודנט.

 

יישור שיניים שקוף או בלתי נראה

שיטת הקשתות השקופות הפכה בשנים האחרונות לפופולרית ביותר, גם בזכות הדיסקרטיות שלהן וגם הודות להתאמה האישית והמדויקת שניתן ליצור בהלבשה על שיני המטופל. קשתות אלו ניתנות להסרה במידת הצורך, מה שהופך אותן לנוחות ופרקטיות לאורך התקופה.

 

הכנה רפואית לפני התקנת הגשר בשיניים

תהליך יישור השיניים עצמו נפתח בבדיקה הכוללת תשאול רפואי ורגישות לתרופות, שמטרתה למפות את דרכי הטיפול ולאפיין את הפעולות שיקדמו אותו כהלכה. אם תתגלה מחלה מסוימת, יהיה צורך לנקוט בהפעלת כוח מתונה יותר מבחינת עוצמת ותדירות פעולת היישור ולכן חשוב לשקף כל פרט בנוגע למצב הרפואי הכללי.

בבדיקה זו הרופא יתרשם גם ממצבן הנוכחי של השיניים, מיקומן והזוויתיות שלהן וגם ממנח הלסתות. לעתים תבוצע ספירה של כמות השיניים ומדידה לחלקן. יש לקבוע גם את צפיפות השיניים ותפקוד הרקמות הרקות בחלל הפה כמו השפתיים והלשון.

הבדיקה תסקור גם את מתווה הפנים – מתח שרירי השפתיים בעת הדיבור, בעת חיוך ובעת מנוחה, פרופיל הפנים ועוד. יבוצע גם צילום לחלל הפה כדי לאתר שיניים כלואות או שטרם צמחו (בין אם מפאת תנוחה לקויה ובין אם מפאת חוסר מקום לצמיחה) בהתאם לכל אלו, ייבחר סוג הטיפול המתאים.

 

יישור השיניים כולל גם מטרות טיפוליות נוספות

סוג הטיפול נובע גם ממצב השיניים הנוכחי, אפיון הבעיות המדויקות וכן גיל המטופל. אם מדובר בבעיה דנטלית בלבד, כלומר מצב של מנח שיניים בלתי תקין, הטיפול יתמקד ביישור מלא של השיניים. אם מדובר בבעיה סקלטלית בנוסף, כמו למשל הצרה של הלסת העליונה או לסת תחתונה בולטת מאוד החוצה, אז הטיפול ישלב גם תיקון לעצמות הלסתות.

כאשר יישור השיניים מבוצע לילדים שעדיין נמצאים בתהליך הגדילה, האורתודנט יצטרך לקבוע האם השיניים צמחו לחלוטין וניתן להתחיל בפעולה.

 

תהליך יישור השיניים

יישור שיניים מתרחש על ידי הזזת השיניים ממקומן הנוכחי על ידי הפעלת לחץ מתמשכת. פעולה זו מותחת או דוחפת את סיבי החניכיים שעוטפים את השן, עד שתגיע למנח והמיקום הרצויים עבורה. בנקודה זו יוחלט כיצד לשמור כראוי על הרמוניית הפנים והמשקל השרירי התקין שלהן, כאשר לעתים הדבר יושג על ידי עקירת שן אחת או יותר ולעתים על ידי שיוף.

במקרים רבים אין בשלב הזה צורך בדבר נוסף מלבד ביצוע המתיחה התדירה ו/או הדרגתית של הסמכים, אך כמובן שכל התהליך יצטרך להיות מלווה גם בהוראות התחזוקה של אמצעי היישור וגם בהוראות השמירה הקפדנית על היגיינת הפה.

 

יצירת קיבוע לשיניים שעברו תהליך יישור

משהאורתודנט יקבע שהתוצאות הטיפוליות משביעות רצון, ניתן יהיה להיפרד מאמצעי יישור השיניים ולהשתמש לתקופה בקיבוע, על מנת לוודא שהשיניים אינן זזות חזרה למיקומן הקודם. הקיבוע הוא אמצעי קבוע בתוך הפה או שניתן לשליפה והרופא יחליט על כך בהתאם למצב הנוכחי של השיניים ומצבן הקודם, טרם הטיפול. כמו כן, הקיבוע יוגדר בהתאם לפרק זמן רלוונטי שלאחריו השיניים לא יזוזו בחזרה.

 

יישור שיניים לילדים ומבוגרים

עד לפני שני עשורים, יישור שיניים בוצע על ידי אביזרים בולטים, מתכתיים ולא אסתטיים במיוחד. כיום באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וגם פריצות דרך רפואיות שהושגו בתהליכים אורתודנטיים חדשניים, ניתן ליישר את השיניים גם ללא גשר מלא, על ידי פלטה וקשתיות שקופות המותאמות אישית למטופל/ת בעזרת הדמיה תלת ממדית של השיניים. המערכת הממוחשבת מסייעת להתאים את תוכנית הטיפול המתאימה וליצור פלטות אישיות לכל מטופל.

יישור השיניים מעניק לפה מבנה תקין והרמוני, כמו גם תפקוד מקסימלי בפעולות הלעיסה, הדיבור והנשימה ויוצר חיוך אסתטי ובריא שאין צורך להחביא מהסביבה. זהו תהליך שמושג אצל חלק מהמטופלים בתוך זמן קצר של כמה חודשים בלבד ואצל חלק אחר מהמטופלים בזמן ארוך יותר, של שנה-שנתיים, בהתאם למורכבות הבעיה וכמובן מועד האבחון שלה.

המועד המתאים לטיפולי יישור שיניים לילדים הוא לאחר תחלופת כל שיני החלב וכאשר ניתן עדיין להשפיע על צורת הגדילה של השיניים ותצורתה הסופית של הלסת. טיפול מוקדם בבעיות בצמיחת השיניים אצל ילדים ימנע מהם לסבול בבגרותם מבעיות בבריאות השיניים, מצמיחה של שיניים עקומות, צמיחה של שיניים זו על גבי זו, היווצרות עששת או דלקות חניכיים.

 

יישור שיניים במרפאות DMC למצוינות דנטלית

דנטל מדיקל סנטר היא רשת מרפאות המספקת את כל טיפולי השיניים במקום אחד. אצלנו תוכלו לעבור את כל התהליך במלואו, ללא צורך בפנייה לרופאים נוספים וללא ביצוע טיפולים מקדימים בקליניקה אחרת. מומחי רפואת השיניים שלנו יבנו עבורכם תוכנית טיפולים מתאימה ומדויקת, שתיושם באמצעים ובמכשור המתקדמים ביותר בענף הדנטלי ובאמצעות שירותי המעבדה הפרטיים של המרפאה, החוסכים המתנה ושיהוי מטיפול לטיפול.

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לפגישת התרשמות ולקבל פרטים מלאים לגבי שירותי המרפאה, הצוות המקצועי ותהליכי הטיפול המוצלחים שנוכל לבצע גם בעבורכם.

עקרונית כל מקרה לגופו, אך רוב הטיפולים נשלמים תוך חצי שנה עד שנה. הסיבה לכך היא שלא ניתן להפעיל כוחות חזקים מאוד על השיניים בעת ובעונה אחת, כך שצריך לעשות זאת בהדרגה ובהתחשב בשיטת הטיפול שנבחרה, מטרותיו וגיל המטופל/ת. 

הדבר כפוף להתייעצות רפואית ולהערכה מקיפה של מצב השיניים וצמיחתן של השיניים הקבועות בפה. בדרך כלל ניתן להתחיל בתהליך מגיל 14, כאשר ניתן לעבור אותו בכל גיל. כיום הודות לשיטת היישור עם קשתיות שקופות, לא תחול פגיעה אסתטית. 

מדובר בטיפול שמטרתו המרכזית אסתטית, אך יש לה גם חשיבות תפקודית רבה. לכן ניתן לומר שיישור שיניים מתאים לכולם, אם כי מטרת הטיפול צפויה להשתנות (צמצום או הגדלת מרווחים, איזון המנשך ופרופורציות הלסת, הכנסת שיניים בולטות פנימה לקו יתר השיניים ועוד). 

עם סיום הטיפול והסרת הגשר, יותקן קיבוע אחורי על גבי השיניים ותימסר פלטה נשלפת לקיבוע התוצאה. ככל שהנחיות הרופא יישמרו, כך התוצאה צפויה להשתמר שנים רבות וייתכן שלתמיד. 

Picture of ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

חזרה לחלק מסויים במאמר

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.