טיפול בחרדה דנטלית – Dental Anxiety

אם אתם נתקפים חרדה ופחד לקראת כל מפגש עם רופא השיניים, קבלת טיפול בחרדה דנטלית תעזור לכם להתמודד עם הטיפולים ולשמור טוב יותר על בריאות השיניים וחלל הפה לאורך זמן. במרפאות DMC למצוינות דנטלית תקבלו את הטיפול האיכותי ביותר בנושא, לרבות טיפול בחרדה דנטלית, תוך התנהלות בסביבה נעימה ומרגיעה שתסייע משמעותית להצלחתו.

למה אנחנו בעצם חוששים מרפואת שיניים?

השן די כואבת במגע עם חום או קור והאמת היא שבמשך המון שנים לא העזתם לגשת אפילו לשיננית. אם כבר נאלצתם להגיע למרפאת השיניים, אתם נתקפים בבהלה איומה עוד בכניסה אליה ואולי גם מתקשים לעבור כראוי את הטיפול. אם התרחישים הללו מוכרים לכם, אתם כנראה סובלים מדנטופוביה, או בשמה המוכר יותר "חרדה דנטלית".

אז מהי דנטפוביה בעצם? זהו פחד בלתי מידתי או רציונלי מרפואת שיניים, שמאפיין בין 10%-20% מאוכלוסיית העולם. חרדה דנטלית מתרחשת בדרך כלל עקב חוויה שלילית מטיפול שיניים קודם, או מחשיפה לטיפול שמישהו אחר ביצע ותיאר כשלילי באופן דומה.

 

חרדה דנטלית מובילה בהכרח לתחלואה

גם מבלי להתייחס לנתונים מספריים, קל להבין שמרבית האנשים לא חשים בנוח לקראת טיפול השיניים. מי שסובלים מפחד וחרדה מוגברים מאוד סביב הנושא, נוטים לדחות שוב ושוב כל בדיקה שגרתית פשוטה אצל רופא השיניים, מה שעלול לפתח בדיעבד נזקי שיניים וחניכיים שיצריכו מהם טיפולים יקרים וממושכים בסופו של דבר.

טיפול בחרדה דנטלית - Dental Anxiety
טיפול בחרדה דנטלית – Dental Anxiety

ככל שההזנחה תימשך זמן ארוך יותר, כך המצב הבריאותי עלול להידרדר עוד ועוד. בנקודה זו ייווצרו מצבי חירום שהטיפול בהם הוא בבחינת סיוט לדנטפוביים, אך כעת לא תהיה להם כל ברירה. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בחרדה דנטלית ביעילות והדבר מתבצע על ידי אמצעים, כלים וטכניקות עבודה שמאפשרות להימנע מהזנחה מתמשכת ולשקם את התדמית המאיימת של הטיפולים עצמם.

 

טיפול בחרדה דנטלית באמצעות הקניית אווירה

מקום בלתי אסתטי, רועש, צפוף ולא נוח להמתנה עלול להבעית גם מטופלים שסובלים מרמה נמוכה מאוד של חרדה דנטלית. על הטיפולים להתבצע בראש ובראשונה במקום נעים, מרגיע, איכותי ומרווח. מרפאות DMC שמות דגש משמעותי על נושא החרדה הדנטלית ולאור זאת מציעות למטופלים חלל שהות מוקפד ומעוצב, אסתטי, רגוע ומזמין, שבו ניתן לשהות בנוחות מקסימלית.

 

טיפול בחרדה דנטלית באמצעות גישה רפואית מתקדמת

בכל תחום רפואי קיימים רופאים שגישתם איננה סבלנית במיוחד. אמנם זה אינו אומר דבר על רמתם המקצועית, אך עבור אלו שסובלים מחרדה דנטלית מדובר במצב שעשוי להוות את ההבדל בין הצלחת הטיפול לכישלונו המוחלט.

כיום הגישה המקובלת היא להעניק למטופלים תחושת שליטה אישית על התהליך הרפואי שמבוצע להם. כמטופלים, אתם זכאים תמיד להסבר מפורט על התהליך הרפואי המתוכנן עבורכם וגם לפגישת היכרות ובדיקה ראשונית בה לא יבוצע דבר עדיין. בפגישה זו ניתן לבצע תיאום ציפיות, לשאול שאלות ולשתף את המטופל בתוכנית הטיפול המוצעת לו. כל אלו צפויים להפחית מהחרדה ולהעניק למטופלים תחושה בטוחה וודאות מוגברת.

 

טיפול בחרדה דנטלית על ידי אמצעים רפואיים

עם הזמן, גילו בתחום רפואת השיניים שאחת הסיבות להיווצרות חרדה דנטלית היא תחושת הכאבים והרעש הצורם של המכשור הדנטלי.

בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי באיכות החומרים העומדים לרשות רופאי השיניים, כך שהם מטפלים במגוון כלים יעילים כמו חומרי אלחוש יעילים המיושמים בעדינות רבה, מכשור בעל עוצמת רעש נמוכה ואמצעים נוספים כמו גז צחוק ואפילו האזנה למוזיקה או צפייה בטלוויזיה. במקרים של חרדה דנטלית קשה, ניתן אפילו ליישם עקרונות של דימיון מודרך או לספק טיפול תרופתי מתאים.

 

טיפול בחרדה דנטלית על ידי רפואה מונעת

המודעות להיגיינת הפה נחשבת כיום לאמצעי טיפול בחרדה דנטלית כשלעצמה. כאשר התחזוקה האישית והיגיינת הפה תקינות, הביקורים השוטפים במרפאה מתמקדים בשימור הקיים ונמנעים מטיפולי שיניים מורכבים, מה שכולל מכשור "מלחיץ" ופרוצדורות מאיימות (למשל כירורגיה).

 

ואם יש לי חרדה דנטלית קשה מאוד?

גם אם קשה למצוא פתרון מתאים מבין כל אלו, קיימת האפשרות לטיפול בסדציה הכרתית. זהו טיפול תרופתי במינון נמוך, שמתאים לטיפולים קצרים יחסית ולפרוצדורות קטנות. טיפול זה כולל טשטוש עד לרמה מסוימת ולכן מבוצע אך ורק על ידי רופאי שיניים שעברו הכשרה מתאימה לכך וקיבלו את אישור משרד הבריאות. במרפאות DMC תוכלו לקבל את הטיפול בכפוף להתייעצות רפואית מקדימה והערכה טרום-טיפולית אישית.

אפשרות נוספת למקרים קשים ונקודתיים היא ביצוע הטיפול בהרדמה מלאה (הרדמה כללית), מה שמחייב ליווי של רופא מרדים וניטור לאורך הפעולה. בדרך כלל השאיפה היא למצות תוך כדי ההרדמה את עיקר הטיפולים, ככל שניתן ביום אחד.

 

טיפול בחרדה דנטלית במרפאות דנטל מדיקל סנטר

במרפאות דנטל מדיקל סנטר למצוינות דנטלית, אנו מאמינים בטיפולים א-טראומטיים המתחשבים באופן מקצועי ורגיש במצבו הפסיכולוגי של כל מטופל. לשם כך, אנו מתנהלים במגוון מתודולוגיות עבודה ואמצעים מסייעים שמשרתים את התהליך הטיפולי ומאפשרים למטופלים להשלים אותו בהצלחה יתרה.

ראשית, אנו מציגים למטופלינו הדגמה והמחשה של שיטת הטיפול ודרך הטיפול הרלוונטית בהתאם למצבם. המטופלים שלנו מבינים במהירות ובקלות שאין סיבה לחשוש מהטיפול שלו הם זקוקים ושניתן לעבור אותו ללא קושי מיוחד. בנוסף, המכשור המתקדם שאנו משתמשים בו לרבות הלייזר הדנטלי, מונע חלק גדול מהכאבים בטיפולי השיניים ואף מייתר בחלק מהמקרים את הצורך בהרדמה מקומית. בנוסף, ההחלמה קלה בהרבה ולעתים אף ללא תופעות לוואי כלל.

 

ויש לנו עוד המלצות טובות:

שתפו אותנו בכל חשש או חוויה טראומטית מטיפול קודם – צוות המרפאה של DMC מנוסה מאוד בטיפולי שיניים בכל גיל, לרבות בקרב הסובלים מחרדה דנטלית. אל תהססו לשתף אותנו בכל חשש שמלווה אתכם – כך נוכל להתאים את הכלים המגוונים שלנו למהלך הטיפול ולהפוך אותו לנעים יותר עבורכם. אנו נדאג גם להסבר מפורט על מהלך הטיפול ומטרותיו לפני שנתחיל ונדאג שהוא יבוצע ברגישות רבה.

האזינו היטב להסברי הצוות – ככל שתקבלו מושג גדול יותר לגבי התהליך הצפוי בחדר הטיפולים, כך החשש מפניו צפוי לדעוך.  הצוות שלנו מקדיש את כל הזמן הנדרש על מנת להסביר, לפרט ולהדגים את הפעולה הדנטלית הרלוונטית ורק בהסכמתכם היא תבוצע בפועל. אל תהססו להמשיך לקרוא על התהליכים והטיפולים המוצעים במרפאות שלנו ולקבל מידע רחב בנושאים הרצויים.

שקלו מול הרופא את האמצעים המתאימים לרגעי החרדה – אם אתם חוששים מאוד מטיפול השיניים, תוכלו לשקול לעבור אותו בהרדמה מקומית או סדציה הכרתית, לעתים נדירות גם בהרדמה מלאה. אם אתם חוששים גם מזריקת ההרדמה או שהטיפול המבוצע לכם איננו דורש הרדמה כלל, יהיה אפשר להשתמש גם בגז צחוק שיקל על תחושות הפחד ויהפוך את מהלך הטיפול לידידותי יותר.

 

לסיכום

אתם לא לבד – חרדה דנטלית היא בעיה שכיחה מאוד. אל תסתתרו מפניה – הכירו אותה נסו להבין כיצד ומתי נוצרה והיו מוכנים לנקוט בצעדים כדי למגר אותה ולהיעזר בנו לאורך הדרך. מרפאות DCM למצוינות דנטלית עומדות לרשותכם בכל עת ויסייעו לכם להתגבר על הפחד במגוון דרכים מקצועיות ומוכחות, תוך ביצוע הטיפול באווירה תומכת, אנושית ורגישה.

  • טיפולי עבר שנכשלו ושגרמו לנזקים, תופעות לוואי קשות ולכאבים
  • סיפורים על טיפולים שכאלה מחברים או קרובי משפחה
  • חשש כללי מפני כאבים, דימומים ותחושת אי נוחות שמערערת על שגרת היום
  • חוויה גרועה אצל רופא שיניים לא סימפטי ואף אגרסיביכשלים רפואיים לרבות רשלנות רפואית, למשל טיפול כירורגי שבוצע ללא הרדמה מקומית. 

כיום ניתן להשתמש בגז צחוק, סדציה (טשטוש) או הרדמה מקומית שמונעים את תחושת הלחץ שאופפת את חוויית הטיפול ומאפשרת למטופלים לחוש רגועים ונינוחים. בנוסף, הרופא המטפל יוכל להמליץ על טיפול תרופתי או הכנה מנטלית שמקדימים לטיפול השיניים עצמו. במקרים קשים וחריגים מאוד, ניתן לשקול טיפול בבית החולים בהרדמה מלאה. 

כדאי להגיע לביקור מקדים להתרשמות מהמרפאה והצוות המטפל. הגיעו כחצי שעה לפני הטיפול להתרגעות אישית: שתו מים, שמעו מוזיקה ותרגלו נשימות ודימיון מודרך. שתפו את רופא השיניים בחששות והפחדים שנוגעים לטיפול ובקשו ממנו להסביר לכם את סוג ואופן הטיפול המבוצע. זכרו כי על חרדה דנטלית בכל רמה ניתן להתגבר וזאת באמצעות מגוון רחב של שיטות טיפול, המשולבות בניסיון, סבלנות ומומחיות לנושא זה. 

בהחלט. המרפאות שלנו הוקמו ותוכננו במיוחד למתן מענה לסובלים מחרדה דנטלית, תוך שימוש באמצעים ובפתרונות הרפואיים והפסיכולוגיים המתקדמים ביותר בתחום. בכל שאלה והתייעצות בנושא, פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם. 

Picture of ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

חזרה לחלק מסויים במאמר

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.