טיפולי שיניים בלייזר – Laser Dentistry

כבר שנים שהלייזר נחשב לאמצעי טיפולי יעיל בענפי רפואה כמו עור, עיניים וכירורגיה. בשנים האחרונות הוא הופך מקובל יותר ויותר ברפואת שיניים ומתאים לביצוע מגוון טיפולים. כיצד מבוצעים טיפולי שיניים בלייזר והאם הם יעילים יותר מאלו שמבוצעים בדרכים "השגרתיות"?

טכנולוגיית הלייזר שינתה תהליכים רבים בתעשייה ובעולם הרפואה. היא העניקה לנו שלל אפשרויות שלא היו קיימות לפני המצאת הלייזר. אז מה זה בעצם קרן לייזר? הלייזר למעשה הינו קרן אור מרוכזת. בעולם רפואת השיניים טכנולוגיית הלייזר מיושמת בהצלחה בעולם מזה כ 2 עשורים ויש לה תרומה רבה בכל תחומי רפואת השיניים.

לייזר דנטלי: מה זה ומה הוא עושה?

מכשיר הלייזר פולט קרן אור ממוקדת ואחידה בצבעה, במספר אורכי גל משתנים. ככל שהקרן מרוכזת יותר, כך פעולתה מדויקת יותר ומשחררת אנרגיה המתאימה להליכים כירורגיים שונים, ביניהם איחוי רקמות, עיצוב חניכיים, עצירת דימומים, הלחמה ועוד.

ברפואת השיניים, קיימים לייזרים באורכי גל שונים המחולקים ביניהם לכאלו המתאימים לרקמות קשות (עצם ושיניים) וכאלו המתאימים לרקמות רכות (חניכיים ורקמות שאינן שיניים). הלייזר מטפל בחומר השן ומאפשר לבצע סתימות, שחזורים, השחזות לכתרים וציפויי שינים ועוד.

יחד עם זאת, הלייזר עדיין לא מפותח מספיק כדי להחליף את המקדחה הרגילה של רופאי השיניים אך סביר להניח שהשאיפה הטכנולוגית היא להחליף אותם בלייזר מתאים בעתיד.

טיפולי שיניים בלייזר - Laser Dentistry
טיפולי שיניים בלייזר – Laser Dentistry

סוגים של טיפולי שיניים בלייזר

טיפולי שיניים בלייזר מתייחסים בעיקר לרקמות הרקות ומשמשים כיום למגוון עצום של שימושים:

 • חשיפת שיני בינה כלואות
 • טיפול ברקמת חניכיים בתהליכי הארכת כותרת, יצירת כתרים, גשרים וציפויים
 • הסרת רקמות חניכיים שהתפתחו באופן בלתי רצוי (בעקבות טיפול תרופתי מסוים)
 • צמצום הכאבים המלווים בכיבי אפטות והרפס
 • הסרת חיבורי שריר שמגבילים את התנועה החופשית בלשון או גורמים לרווחים בין השיניים
 • עיצוב מחדש של החניכיים ומראה החיוך
 • נטילת דגימות ביופסיה והסרה של גידולים קטנים בחלל הפה
 • האצת תהליך הלבנת השיניים
 • טיפול אנטי זיהומי בתעלות השורש
 • ועוד

 

יתרונות טיפולי השיניים בלייזר

המכשור החדשני המשמש כיום ברפואת השיניים נכלל בעיקרו תחת גישת הטיפול הזעיר-פולשני, המניחה שיש לבצע כל פעולה על מנת לשמר את השן הטבעית ולהימנע מהחלפתה, ככל שקיימת הדרך לשקם אותה. המכשור הטכנולוגי שבראשו הלייזר, מציע מנעד רחב של טיפולי שיניים משקמים, המיושמים בדרך נטולת כאבים ושמביאה לאיחוי, החלמה וריפוי תוך זמן יחסית קצר.

בפרוצדורות כירורגיות, טיפולי שיניים בלייזר ידועים כמפחיתי דימום ואף מונעים אותו לחלוטין, שכן הם סוגרים בפעולתם את כלי הדם ומגבירים את קרישתו. יתרון נוסף הוא צמצום הסיכון לזיהומים בסיום הטיפול, בהשוואה לסיכון מפני זיהומים שאפיין את אזמל הניתוחים הרגיל.

למעשה, האנרגיה הגבוהה של קרן הלייזר יוצרת תנאים סטריליים וכך נמנע נזק גם לרקמות באזור הטיפול וברקמות הסמוכות. ההחלמה נחשבת למהירה יותר, הודות להתחדשות הרקמות ולעתים מתייתר גם הצורך בהרדמה. רק אם נדרשת עוצמת לייזר גבוהה, כמו למשל לטובת חתך ברקמה, תבוצע הרדמה מקומית.

כיום רופאי שיניים רבים מבצעים הלבנת שיניים בלייזר, משום שהיא נחשבת לאפקטיבית ומהירה וללא צורך בעוצמות גבוהות מידי. כמו כן, הלייזר משתתף בתהליכים אורתודנטיים חדשניים ליישור שיניים ומונע מהחניכים להתנפח בעקבות המכשור המסורתי שנטה ליצור חתכים ודימומים. מבחינה קוסמטית, הלייזר מתאים לעיצוב קו החניכיים ולשיפור הסימטריה בקלות.

 

תגובה תרמית: האפקטיביות האמיתית שמאחורי הלייזר

לייזרים כירורגיים דנטליים פועלים על בסיס עקרונות זהים, גם אם הלייזר הקיים בכל מרפאה שונה בסוג ובאורך הגל שלו. ליבת הלייזר מכילה קריסטל, גז או הולכה במצב חצי מוצק, מה שיוצר קבוצה ממוקדת והומוגנית של גלי אור. מה ההבדל בין גלים אלו לגלי האור הרגיל? מדובר בגלים שצבעם אחיד – מונוכרומטי (לרוב אינפרא אדום) ושהם קוהרנטיים, כלומר זהים בגודלם וצורתם הפיזית אחד לשני.

גלי אנרגיה מונוכרומטיים וקוהרנטיים נמצאים כיום בשימוש מוגבר בתעשיית הרקמות החיות ומחוללים תגובה תרמית רצויה. כאשר רופא השיניים מטפל ברקמה מסוימת, הוא יעלה את הטמפרטורה לדרגות מתאימות וישלב בה אפקטים מסוימים על פי מאפייני הלייזר.

טמפרטורה נמוכה תספיק כדי לנטרל את רוב חיידקי הפה ותוך הימנעות מגרימת נזק לרקמות הקיימות. טמפרטורות גבוהות יתאימו לפעולות כמו חיתוך והסרת רקמות רכות הסובלות מנגעים או דלקתיות. הלייזר פורץ גם דרך מבנה השן והעצם (טיפול לרקמות הקשות) ברמות הגבוהות של התגובה התרמית ומאפשר לבצע עיצוב מלא לחניכיים.

בפעולה שבחיתוך רקמות, התגובה התרמית בטמפרטורה גבוהה גורמת לאידוי הרכיב המימי שנמצא בתוך העצמות ובשיניים. לכן בעת טיפולי שיניים בלייזר במקרה כזה יש להוסיף זרם מים לפונקציית הלייזר, שגם תמקסם את פעולתו וגם תתפקד כאלמנט מקרר כדי שהתגובה התרמית תיפסק על פי שליטתו המדויקת של רופא השיניים.

 

האם טיפולי שיניים בלייזר נחשבים לבטוחים?

רופא שיניים מקצועי, מוסמך ומנוסה, יוכל לבצע טיפולי שיניים בלייזר באופן יעיל ביותר, ללא פגיעה או סכנה. בידיו של רופא כזה, הלייזר הוא כלי טיפולי נפלא למגוון טכניקות וצרכים טיפוליים, מביא להצלחה טיפולית ולתוצאות טובות ואף נמנע מגורמי סיכון כמו דימומים או זיהומים באופן משמעותי ביותר.

פעולתו המדויקת של הלייזר הדנטלי תשפיע על רקמות שנמצאות ממרחק קרוב ולכן במהלך הטיפול משתמשים במשקפי מגן מיוחדים, שימנעו מבט ישיר עם אנרגיית האור שמטיבה עם בריאות הפה, אבל עלולה לחבל באיכות הראייה.

 

יתרונות המרפאה המשתמשת בלייזר דנטלי

טיפולי שיניים בלייזר כוללים שורה של יתרונות טובים – בראש ובראשונה השיפור בריפוי הכללי, בתחושת הכאבים וקצב ההחלמה. הודות ללייזר, המטופלים יכולים לשמור טוב יותר על הרקמות הבריאות, ליהנות מטיפול נוח ורגוע שצפוי להפיג חלק גדול מהחרדה הדנטלית הקיימת ולהימנע מטכניקות טיפול מסורתיות שבהן נוקטים באמצעים אגרסיביים יותר, פולשנים או שיש צורך בהרדמה מלאה.

 

ומדוע עוד כדאי לבחור במרפאת שיניים המספקת טיפולים בלייזר?

 • ההליך המורכב הופך לפשוט, קל ונוח – טיפולי שיניים בלייזר מבוצעים ללא צורך במכשור רועש, רוטט או שמפעיל לחץ מסיבי כבד על השיניים. קיימים תהליכים רבים שבהם ניתן להשיג טיפול יעיל ביותר עם הרדמה מינימלית, או ללא הרדמה כלל.
 • ביצוע מספר פעולות במהלך אותו הטיפול – לעתים קרובות הלייזר מביא להתייעלות מבחינת קצב הטיפול, כך שאין צורך בזריקת הרדמה ובהמתנה להשפעתה, אין צורך בביצוע תהליך מורכב כמו הארכת כותרת עם אזמל ואמצעים מסורתיים וכך ניתן בפועל לבצע יותר הליכים במהלך אותו טיפול, לעומת מצב שבו דרוש יותר מטיפול אחד במרפאה.
 • פעולה מדויקת וממוקדת על האזור הנדרש – הלייזר הדנטלי פועל נקודתית, כך שהוא יתאים מאוד לטיפולים בגישת זעיר-פולשני בהם יש צורך לשמור כראוי על מבנה השן הבריא. הלייזר יכול להסיר ריקבון, לזרז את תהליך הלבנת השיניים, לבצע סתימת חורים ואף למנוע מהמטופל לעבור בעתיד טיפולים מורכבים ויקרים כמו גשרים, כתרים ואף השתלות שיניים.
 • הטיפול לא מעורר נפיחות ודימום – תופעות הלוואי המפורסמות ביותר של טיפולי השיניים הן הדימום והנפיחות, שנגרמים בעקבות הפעלת לחץ מקומית או שימוש במכשור פולשני. באמצעות טיפולי שיניים בלייזר, הגוף חווה טראומה מינורית מאוד (לעומת המקדחה) כאשר קרני הלייזר מאיצות את קרישת החתכים ולכן הדימום מועט ואף איננו, הנפיחות קלה בלבד וחולפת מהר וכך גם תחושת אי הנוחות הכרוכה בטיפול.

 

מעמידים לרשותכם את סטנדרטי הטיפול המתקדמים ביותר

אנו במרפאות DMC למצוינות דנטלית מזמינים אתכם להתרשם משירותי המרפאה שלנו, הכוללים את כל סוגי טיפולי השיניים הקיימים תוך שימוש בלייזר מתקדם וחדשני במיוחד ומכשור טכנולוגי מהשורה הראשונה ברפואת השיניים המקומית והגלובלית.

נשמח לפגוש אתכם להתייעצות קצרה, בה הצוות המקצועי ורופאי השיניים שלנו יפרטו בפניכם את אפשרויות הטיפול בלייזר ויעריכו את תוצאות הטיפול האפשריות בהתאם למטרותיכם ומצב השיניים הנוכחי.

קרן הלייזר בטיפולים דנטליים מחליפה את מקדחת השיניים המסורתית. התוצאה: 90% מהטיפולים מבוצעים בזכותה ללא תחושת כאבים וללא צורך בהרדמה מקומית (דבר שמהווה חיסכון כספי למטופלים), עם קיצור משמעותי של משך הטיפול. 

טיפולים לדלקות ומחלות חניכיים, לפצעים וכיבים בפה, הארכת כותרת, ניתוחים והשתלות שיניים, הסרת אבנית וניקוי יסודי לשיניים ועוד.

כן, קיימת שיטה להלבנה באמצעות לייזר, הנחשבת למהירה ויעילה במיוחד. יתרון ההלבנה באמצעות לייזר הוא הימנעות מפגיעה ברקמות הסמוכות ושמקיפות את השן, מה שמסייע לקבלת תוצאות איכותיות וייתכן שגם מהירות יותר. 

כן. עששת שחדרה אל עומק השן לא ניתן לנקות ולסתום סתם כך. הלייזר יאפשר לרופא השיניים לשטוף, לנקז ולחטא את כל התעלות המרכזיות והזעירות ביותר, כמעט ללא צורך בעזרים נוספים. טיפול השורש מתקצר באמצעות הלייזר וגם ההחלמה ממנו תהיה טובה בהרבה. 

Picture of ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

חזרה לחלק מסויים במאמר

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.